"Enter"a basıp içeriğe geçin

Xamarin.Forms Yüz Tanıma(Face Recognition)

Merhaba arkadaşlar, Yapay zeka günümüzde hızla gelişmekte olan bir alan ve bu alan gelişirken yaptığımız uygulamalara yeni özellikler ekleyebiliyoruz. Azure üzerinde bulunan Yapay zeka uygulamalarını yani Cognitive Service’ler oluşturark bunları Xamari.Forms ile telefonda kullanmaya çalışacağım. İlk olarak Yüz tanıma servisini kullanarak uygulama yapmaya çalışacağım. Azure kullanmak için ögrencilere ücretsiz üyelik veriyor ben bu üyeliği kullanarak Azure’dan yararlanıyorum. Üyelik için buraya tıklayın.

İlk olarak Azure’a giriş yapıyorum ve Yüz tanıma Api’sini oluşturuyorum, gayet basit işlemler olduğu için burayı atlıyorum(Sorunuz olursa yazın). Xamarin.Forms blank application oluşturuyorum. Uygulamam oluştuktan sonra bir FaceRecognitionPage adında bir sayfa oluşturuyorum ve bu sayfanın tasarımını yapıyorum.

Ben bütün Cognitive Service’leri deneyip bunlarla ilgili bir proje oluşturacağım için bir master-detail page oluşturup buradan farklı sayfalar devam ediyorum. Eğer kodu kopyalayıp yapıştırırsanız yukarıda ki gibi görüntü elde edersiniz. Tasarım kısmı kolaydı şimdi bunun arkasını doldurmamız lazım bunun için Microsoft’un dokümanın takip ederek oluşturmaya çalışıyorum. Dokümana buraya tıklayarak bakabilirsiniz. Ayrıca fotoğraf çekme ve seçme işlemlerini önceki yazılarımda yazmıştım ulaşmak için buraya tıklayın. Projeye Newtonsoft.Json ve Xam.Plugin.Media nuget packagelerini ekleyin.

Dokümantasyona baktıysanın orada en sonda Json çıktısını görebilirsiniz. Biz bu Json’ı C#’a çevirmeliyiz bunun için o Json’u kopyalayın ve buraya tıklayark gittiğiniz sitede C# haline getirin. Şimdi projemizde FaceModel adında bir dosya oluşturun ve o C# kodlarını buraya yapıştırın en alttaki RootObject ismini FaceModel ile değiştirmeyi unutmayın.

Class’ımızı ekledikten sonra artık sayfamızın .cs kısmına gidelim ve işlemlerimizi tamamlayalım. Burada Subscription Key’inizi ve End Point url’ini kullanacağız. Aşağıdaki kodu kendi projenize eklerseniz yüz tanıma işlemimiz gerçeklecektir. Ben yüz tanımda sadece cinsiyeti ve yaşı kullandım ama çok fazla özellik var bunları kendiniz bakarak kullanabilirsiniz.

Soru ve görüşlerinizi e-mail veya yorum olarak belirtirseniz sevinirim. Bir sonraki yazıda Metin Analizi Api’sini kullanmaya çalışacağım.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir