Cumartesi Mart 30th, 2019

Xamarin.Forms Video Player

ile Ebubekir Sezer

Merhaba arkadaşlar, Uygulama yaparken bazen uygulamalarımızın içine video oynatıcısı koymak isteyebiliriz veya video oynatmaya dayalı bir uygulama geliştiriyorsanız video oynatıcısı koymak isteyebilirsiniz. Xamarin Forms ile geliştirdiğim uygulamalarda bazı projelerde video oynatıcısı koymam gerekti ve bunun için bazı işlemler yaparak çok rahat bir şekilde uygulamamda video oynatabildim.

Xamarin.Forms’da video oynatabilmek için projemize plugin kurmamız gerekiyor. Projemi oluşturduktan sonra video oynatabilmek için projeme Plugin.MediaManager.Forms pluginini ekliyorum. Bu plugin içerisinde çokça özellik bulunuyor bu sayede video oynatırken istediklerini yaptırabilirsiniz, ayrıca bu plugin sayesinde ses oynatıcısı olarak’da projenize ekleyebilirsiniz. Projeye plugin’ini ekledikten sonra Android’de Main Activitiy  IOS’da AppDelegate kısmına gidip tanımlamamız lazım bunun için şunları yazıyoruz;

VideoViewRenderer.Init();

Bunu yaptıktan sonra xaml tarafta istediğiniz gibi bir tasarım oluşturup video veya ses oynatabileceksiniz. Kullanımını göstermek için ben basit bir tasarım yapıyorum. Github hesabım’da paylaşacağım’da daha iyi bir tasarım bulabilirsiniz.

 <myplayer:VideoView WidthRequest="250"
                     HeightRequest="250"/>

Tasarımı’da yaptıktan sonra sadece arka tarafta yani C# tarafında nasıl işleyeceği hakkındaki kodlarımızı yazmamız gerekiyor. Burada ihtiyacımıza göre butonlar koyup özelleştirebiliriz ben burada sadece örnek olabilmesi için bilmemiz gereken kısımları yazıyorum. Github hesabımdaki repository’de daha detaylı bulabilirsiniz.

await CrossMediaManager.Current.Play("https://sec.ch9.ms/ch9/4c34/35791e22-062a-47df-a165-6d3849e54c34/ApplicationResources.mp4", MediaFileType.Video);

Bu işlemleri yaptıktan sonra projenizde video oynatabileceksiniz. Benim yaptığım projeye ulaşabilmek için buraya tıklayabilirsiniz. Aşağıda projemin ekran görüntüsünü bulabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi yorum veya e-mail olarak bildirirseniz sevinirim.