Perşembe Şubat 28th, 2019

Xamarin Forms Lottie Animasyon

ile Ebubekir Sezer

Uygulama geliştirirken, uygulamalarınızın görünümü güzelleştirmek için bazı yerlerde animasyon kullanmak isteriz. Xamarin Forms’da animasyon eklemek için Airbnb tarafından oluşturulan Lottie nuget’i ile kolayca uygulamamıza ekleyebiliyoruz.

Lottie’i uygulamamıza eklemek için ilk önce solution’a nuget package manager’e girerek lottie nuget package’ini yüklememiz gerekli.

Burada projenizin tipine göre uygun olanı yüklemeniz gerekli, ben xamarin forms için uygulama geliştirdiğim için xamarin forms’lu olanı indiriyorum. Daha sonra android platformu için main activiy class içerisine girip şunu yazmamız lazım;

AnimationViewRenderer.Init();

Bunları yaptıktan sonra Lottie animasyonu indirip projemize yüklememiz gerekiyor istediğiniz animasyonu indirmek buraya tıklayarak gidebilirsiniz. Buradan indirdiğiniz animasyonu android platformu için Assets klasörü altına atmanız gerekiyor iOS için ise resources altına atmanız yeterli. Animasyonları projeye yükledikten sonra sadece bunları sayfamız içerisinde göstermemiz gerekiyor bunun için main sayfama şunları yazıyorum;

 <forms:AnimationView 
	      x:Name="animationView1" 
	      Animation="playstore.json" 
	      Loop="True" 
	      AutoPlay="False"
        WidthRequest="90"
        HeightRequest="90"/>

Bunları ekledikten sonra animasyonlarımız uygulamamızda çalışacaktır. Sorularını yorum veya mail yolu ile iletebilirsiniz.