Salı Ocak 29th, 2019

Xamarin.Forms Splash Screen

ile Ebubekir Sezer

Splash screen uygulamanız açılırken veriler yüklenirken karşınıza gelen bir resim veya sayfadır. Splash screen uygulamanız hazır olana kadar ekranda kalır ve uygulamanızın verileri yüklendikten sonra sizi sayfanıza yönlendirir. Xamarin.Forms’da bunu uygularken her platform için ayrı bir şekilde yapmanız gerekiyor ben sadece android için olanı yapacağım.

Ben resim ekleyeceğim için resmime uygun olan boyuttaki drawable klasörü içerisine resmimi attım. Daha sonra Android katmanı altında Resources/values/styles.xml içerisine aşağıdaki style’ı ekliyoruz bunu kendiniz özelleştirebilrisiniz benim resmimin ismini MyScreen koydum sizde ne isim verdiyseniz onu yazmalısınız.

 <style name="MyScreen" parent="Theme.AppCompat.Light.NoActionBar">
  <item name="android:windowBackground">@drawable/MyScreen</item>
 </style>

Style’sı düzenledikten sonra Android katmanı içerisinde SplashActivity adında bir class oluşturun ve bu class içerisine şunları ekleyin;

[Activity(Icon ="@drawable/MyScreen", Theme = "@style/MyScreen", MainLauncher = true, NoHistory = true)]
  public class SplashActivity:AppCompatActivity
  {
    protected override void OnResume()
    {
      base.OnResume();
      StartActivity(typeof(MainActivity));
    }
  }

Son olarak’da MainActivity class’ı içerisine gelip MainLauncher=true ‘ yu MainLanuncher = false ‘a çeviridikten sonra işlemlerimiz bitiyor. Splash Screen uygulamanız ilk açıldığında görüntülenecektir. Sorularını e-mail veya yorum olarak iletebilirsiniz.