"Enter"a basıp içeriğe geçin

Xamarin.Forms Facebook

Merhaba, Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformlarında olan Facebook’un tasarımını Xamarin.Forms ile nasıl yapılabileceğini göstermeye çalışacağım. Hadi kodlamaya başlayalım(Boş bir Xamarin.Forms uygulaması oluşturun).

Facebook uygulamasını ilk açtığımızda karşımıza bir giriş ekranı çıkıyor. İlk olarak bu ekranı yapmaya çalışacağım, bu yüzden bir LoginPage ekliyorum. Sayfaya StackLayout ekliyorum ve tasarımda olduğu gibi 2 entry ve butonları koyduktan sonra işlememiz bitiyor. Yapılmasının çok zor olduğunu düşünmüyorum bu sayfanın.

Login sayfasını halledikten sonra asıl önemli olan AnaSayfa tasarımına başlıyorum. Başlamadan görüyorumki burada tabbed page var bu yüzden benimde oluşturmam gerekir. Bu tabbed page normal gelen tabbed page ile yapmak istemiyorum bu yüzden custom tabbed page yazmam gerekiyor. İnternette biraz araştırma yaptıktan sonra buraya tıklayarak tabbed page’ı nereden bakarak yaptığımı görebilirsiniz.

TabbedPage’imizi oluşturduktan sonra HomePage adında bir sayfa oluşturuyorum ve ScrollView taglerini ekliyorum. AnaSayfa’da 3 part var. Bunlar üst kısımda bulunan view, Storylerin gösterildiği view ve Postların paylaşıldığı alan. Bu kısımları sırasıyla yapmaya başlıyorum.

Uzun bir tasarım kodu oldu. Uygulamanın ekran görüntülerini yukarıda paylaştım ama uygulamanın bir telefondaki ekran görüntüsü daha iyi olur bu yüzden aşağıda bulabilirsiniz. Soru ve görüşlerini e-mail veya yorum olarak belirtirseniz sevinirim.

Tek Yorum

  1. Ziyaretçi Ziyaretçi

    Çok yararlı bir paylaşım olmuş Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir