"Enter"a basıp içeriğe geçin

Xamarin.Forms Fotoğraf Çekmek

Merhaba, Uygulamamı geliştirirken uygulamamda kamera ile fotoğraf çekinip veya var olan bir fotoğrafı kullanıp uygulamamda bir sayfa’da kullanmam gerekiyordu. Nasıl kamerayı kullanabilirim diye araştırma yaptıktan sonra James Montemagno tarafından yapılan Xam.Plugin.Media pluginini buldum. Bu plugini kullanmak için belli işlemleri yapmamız gerekiyor.

İlk olarak bir Xamarin.Forms projesi açtıktan sonra projeye direk olarak Xam.Plugin.Media nuget package’ini ekliyorum. Paketi ekledikten sonra Android Katmanı içerisinde Android manifest’e gidip application tag’leri arasına şu kodları yazmamız gerekiyor. Burada ki appplicationId yerine uygulamanızın package ismini yazın.

Android Manifest’de işimiz bittikten sonra Resources klasörü altında xml adında bir klasör oluşturup bu klasöre file_paths.xml adında bir dosya oluşturuyorum ve bu dosyanın içerisine şunları yazıyorum;

Bunu da yaptıktan sonra MainActivity.cs içerisinde Initiliaze ediyoruz.

Plugin artık çalışacaktır şimdi plugin’de kamerayı açma, video çekme, fotoğraf ve video seçme gibi işlemlerin yapıldığı kısmı geçeceğim. MainPage.xaml içerisinde sade bir tasarım yapıyorum. Bir image ve 4 adet buton koyuyorum.

Tasarımdan sonra oluşturduğumuz her bir buton için event yazacağım. Fotoğraf çekmek için ilk önce fotoğraf çekmenin desteklendiğini ve kameranın uygun olma durumunu kontrol ediyorum. Eğer koşul sağlanırsa TakePhotoAsync ile kamerayı açıyorum ve istediğim propertyleri burada veriyorum. Fotoğraf çekme işleminden sonra ekrana image olarak koymak içinde ImageSource.FromStream ile bir stream dönüyorum ve image’imizde gelmiş  oluyor.

Galeriden fotoğraf seçme işlemi için ise gene bir kontrol ile fotoğraf seçme işleminin uyğunluğunu konrol ediyorum ve daha sonra PickPhotoAsync ile galeriden fotoğrafı seçiyorum. Fotoğrafın image olarak göstermek için ise gene aynı şekilde ImageSource.FromStream ile alıyorum fakat bu sefer seçtiğim için seçtiğim fotoğraf dosyasını GetStream metodu ile alıp tekrar stream dönüyorum.

Video çekme ve Video seçme işlemleri yukarıda yaptıklarımın aynısı gibi o yüzden direk kodu veriyorum;

Uygulamanın ekran çıktısı;

Soru ve görüşlerinin e-mail veya yorum olarak belirtebilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir