"Enter"a basıp içeriğe geçin

Xamarin.Forms Metin Analizi(Text Analytics)

Merhabalar, Daha önceki yazımda Cognitive Servislerden yüz tanımayı yapmıştım, buğun ise Metin Analizini yapmaya çalışacağım. Metin Analizini uygulamamızda kullanma amaçları verilen bir metinden duygu analizi, metin dilini belirleme, metin içerisinde geçen önemli kişi veya kuruluşları belirleme ve önemli kelimeleri seçme gibi işlemleri yapmak için kullanabiliriz.

İlk olarak Azure’a giriş yapıp burada Cognitive Servislerden Metin Analizi API’ını oluşturmamız gerekir, bu işlemi yapmak çok basit. Api’ ımızı oluşturduktan sonra Bir Xamarin.Forms blank application oluşturabilirsiniz ben daha önce oluşturduğum projeden devam edeceğim. Proje oluştuktan sonra, TextAnalyticsPage adında bir sayfa oluşturuyorum ve bu sayfanın tasarımını yapıyorum.

Eğer benim yazdığım kodu kopyala yapıştır yaparsanız, benimle aynı tasarımı elde edersiniz. Tasarım kısmını yaptıktan sonra Analiz etme işlemlerini yapmak için Microsoft’un dokümantasyonunu takip ediyorum. Dokümantasyona erişmek için tıklayın. Projemize Microsoft.Azure.CognitiveServices.Language.TextAnalytics nuget package’ını eklememiz gerekiyor. Paketi indirdikten sonra gerekli olan key ve end-point’i ekleyelim.

Bilgileri internette tutacak ve işlem yapmamızı yardımcı olacak class’ı yazalım,

Metinin duygu analizini yapmamız için yazmamız gereken kod;

Metinin dilini belirlemiz için yazmamız gereken kod;

Metindeki önemli kurum veya kişilerin belirlemek için yazmamız gereken kod;

Metindeki önemli kelimeleri bulmak için yazmamız gerekli olan kod;

Ve yazdığımız fonksiyonları çağırması ve işlem yapmamız için gereken buton eventi;

 

Gerekli olan kodları yazdıktan sonra metin analizini çok rahatlıkla yapabiliriz. Soru ve görüşlerinizi e-mail veya yorum olarak belirtirseniz sevinirim.

 

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir