"Enter"a basıp içeriğe geçin

Python Veri Tipleri

Programlar yazarken farklı türlerde tanımlar yapabiliriz, bunun için python’da belli genel veri tipleri vardır, genellikle bunları kullanırız. Kullanığımız veri tiplerinden aşağıda açıklamalırını bulabilirsiniz

Numbers(Sayılar)

Diğer programlama türlerinde olduğu gibi sayıları tanımlarken int(tamsayı), float(ondalıklı sayı), long(uzun tam sayı) ve complex(karmaşık sayılar) olmak üzeredir. Aşağıda nasıl tanımlandıklarını görebilirsiniz python sayıların hangi tipte olduğunu kendisi anlamaktadır.

String(Yazılar)

Python’da stringleri tanımlarken aynı sayıları tanımlar gibi tanımlayabiliyoruz ama string tanımlar ” ” işaretleri arasına yazmamız gerekiyor. Pythonda stringleri ekrana yazıdırken bazı özellikler var bunları kullanma ihtiyacı duyabiliriz yaptığımız programlara göre bunları aşagıdaki kodu inceleyerek anlayabilirsiniz.

List

Listeler [] bu parantez tipi içerisinde tanımlar, listeler arraylere benzer ama listelerin içindeki verilerin hepsi aynı tür olmak zoruda değildir, farklı türlerde veriler yazılabilir.

Listeleri ekrana basarken stringde kulladığımız 2’den 5 e kadar olan şeyleri aynısını listelerde deneyerek kendiniz görebilirsiniz.

Tuple

Tuple’da list gibi dizidir ama tuple’ın içindeki değerler degiştirilemez read-only yapıdadır tuplelar. Tuple’da verilen bir değer daha sonra degiştirilemez ama list yapısında degiştirilebilir en önemli farklılıklardan biridir bu. Tuple’ları tanımlar () parantez işaretini kullanırız.

Dictionaries

Dictionary anathar- değer ilişkisinde oluşan bir tip dizidir. Dictionaryde anahtara verdiğiniz değer diğer değeri göstermesini sağlayacaktır. Her tipte anathar değeri verilebilir. {} parantezleri içerisine yazılır anahtar değer ilişkisi gösterilirken : işareti ile ayrılır.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir