"Enter"a basıp içeriğe geçin

C – Else-If , Break , Continue Terimleri

Bu yazımızda else if ,break ve continue terimlerinden bahsedecegim. Bunlar program yazarken bize kolaylık sağlaması adına yazılan söz dizimi dir .

Else if , if else durumuna başka koşullarda ekleyebilmek için kullandığımız bir ifadedir . Mesela şöyle düşünün not ortalaması ile ilgili bir program yapacağım ve notu 60 ile 70 arasında olanları harf puanı DD olsun . 70 ile 80 arasında olanların CC. 80 ile 90 arasında olanların BB ve 90 ile 100 arasında olanların AA olsun eğer not 60 ın altındaysa FF olsun. Bunu yapabişmek için else if kullanıyoruz aşağıdaki kodlara bakarsanız daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.

Ekran Çıktısı ;

Şimdi yapacağım programlarda  continue ve break ifadesi kullanacağım. Continue nun anlamı program kodu okurken continue geldiginde orayı okumuyor atlıyor , Break de ise programı bitiriyor. Bunu daha iyi anlamanız için aşagıdaki kod dizimini bakmanız lazım ayrıca bu yazdıgım kodları kendizide yazarak pratik yapmalısınız.

Break ile ilgili yaptığım programda kullanıcıdan sayı alıp üzerine 10 ekliyorum sürekli ama kullanıcı programdan çıkmak isterse diyede break ifadesi ni yerleştiriyorum , Kullanıcının programdan çıkması için -1 e basması gerek.

Ekran Çıktısı;

Continue ile ilgili yapacagım programda kullanıcıdan sayılar alcam bu sayıların toplamını ekrana bastırcam ama eğer toplam 3 e tam bölünüyorsa ekrana yazmıcak program yani 3 e tam bölünme koşulluna continue ifadesini yerleştircem.

Ekran Çıktısı ;

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir