"Enter"a basıp içeriğe geçin

C – Döngüler 2

Önceki yazımızda döngülerden if-else döngüsü ve while döngüsü ile ilgili programlar yapmıştık. Bu yazımızda ise while döngüsünün farklı bir türü olan do-while ve for döngüsü ile ilgili programlar yapacağım.Önceki döngüler konusu için buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlk olarak do-while döngüsünü kullanacağım. Yapacağım programda kullanıcıdan bir sayı isteyeceğim, sayının 50 den küçük olması şartıyla (Bunu if-else kullanarak yapacağım) sonra kullanıcının girdiği sayıyı , sayı 50 den büyük oluncaya dek 5 arttıracağım.

Do-while döngüsünün while döngüsünden farkı do-while döngüsünde ilk önce süslü parantez içerisindeki işlemleri gerçekleştiriyor daha sonra durumu kontrol ediyor.

Ekran çıktısı ;

Şimdi ise for döngüsünü kullanarak program yapacağım. Bu program kullanıcıdan 2 sayı alacak. Bu sayılardan hangisi küçük ise onu büyük olana eşitleyince ye dek 1 attıracak.

For döngüsünde , for içerisindeki yazdıgımız koşullara bakılıyor mesela sayi=1 ; sayi <10 ; sayi++ bu demek oluyorki sayiyi 10 a kadar 1 arttır.

Ekran çıktısı;

For ile fibonacci döngüsünüde yapacağım . Fibonacci döngüsü kendisinden bir önce gelen sayıyla toplamak ile oluşuyor. Bunun için yazmamız gereken kod dizimi;

Ekran Çıktısı ;

 

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir