"Enter"a basıp içeriğe geçin

C – Array – 1

Array dizi anlamına gelmektedir . C dilinde arrayleri yapmak istedigimiz şeyleri dizinin içinde saklayarak yapabilir veya dizinin yani arrayin içine koyduğumuz şeyleri ekrana bastırmak için kullanabiliriz aynı zamanda mesela şöyle diyelim diziye bir sayı attadıgınız bu sayı dizinin 4. elemanı bu sayıyı getirip ekrana bastırabiliyorsunuz. Dizilerde (Arraylerde) 1. eleman aslında 0 diye geçer yani ilk yazdıgınız şey aslında 0. elemandır. Program yaparak bunları daha iyi anlayabileceksiniz .

Ilk yapacagım program bir sayı arrayi oluşturup bu arrayin içine elemanlar koyucam sonra bu elemanları ekrana bastıracagım. Array leri tanıtırken [] sembolünü kullanıyoruz . Bu [] verilen ifadenin array oldugunu belirtir ayrıca her türlü array tanıtabilirsiniz char float double gibi.

Ekran Çıktısı;

Şimdi arrayleri kullanarak kullanıcıdan isim ve soy isim alıcam bu sefer arrayin içinin sınırını belirtecem bunu [20] bu şekilde belirtiyorum.

Ekran Çıktısı ;

Şimdi yapacağım programda float bir array tanımlayacağım ve kullanıcıdan sayılar isteyeceğim . Kullanıcının girdiği sayıları toplayarak ekrana bastıracağım. Yazılıramızda yaptığımız her programı kendinizde yapmayı deneyin.

Ekran Çıktısı;

Bir sonraki yazımızda arraylerle matrisler oluşturacagız ve daha farklı örnekler yapacagız . Takipte Kalın .Eger bir sıkıntınız varsa yorumlarda belirtin.

 

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir