"Enter"a basıp içeriğe geçin

C – Array 2

Arraylere geçen ki yazımızda bahsetmiştik . Bir önceki makaleye buraya tıklayarak gidebilirsiniz. Bu yazımızda arraylerle 2 boyutlu diziler yapacağım. Arraylerin ilerleyen konularda yani fonksiyonlarla ilgili maklaleler yazdıktan sonra ikisini birlikte kullanarak örnekler paylaşacağım.

İlk olarak matris şekli oluşturacağım. Normal matematikteki gibi . Bunu yapabilmem için yazmam gereken kod dizimi aşağıdaki gibidir.

Ekran Çıktısı;

Şimdi ise bunu kullanıcıdan sayı alarak , Kullanıcının girdiği sayıları ekrana bastıralım. Bu kez girdigimiz arayin boyutunu [3][3] değilde [3][6] yapacağım tabi siz isterseniz gene kendiniz bu kod dizimini yazarak farklı programlarda oluşturabilirsiniz.

Ekran Çıktısı;

Bu sefer yukarıdaki yaptıgımız gibi bir program yapacağım ama bu arrayin boyutu [3][4] olacak ve kullanıcılar sayıların hepsini girdikten sonra program bu sayıları toplayacak . Sayıları ilk olarak sütunları toplayacak ve birbirine ekleye ekleye en sonda tüm sayıların toplamı olacak. Kod dizimi;

Ekran Çıktısı;

Bir  sonraki makale fonkisyonlarla ilgili olacak . Şimdiye kadar yapmış olduğumuz programların fonksiyonlar yardımıyla nasıl yapılabileceğini anlatacağım. Takipte kalın. Eğer sorunuz varsa yorumlarda bildirin.

 

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir