"Enter"a basıp içeriğe geçin

C Programlama Dili Döngüler 1

C  ile bugun  döngüleri kullanarak 2 tane program yapacağım . Bu örnekleri Dev C++ veya Microsoft Visual Studio kullanarak yazabilirsiniz eger bu uygulamalardan herhangi birine sahip degilsiniz önceki konulara bakabilirsiniz.

İlk programda kullanıcıdan kullanıcıdan sayı alıp bu sayıların hangisinin daha büyük olduğunu veya hangisinin daha küçük olduğunu gösteren bir program yapacağım. Bu programı yaparken if – else döngüsünü kullanacağım. if (eğer) else(degilse) kullanarak sayıların büyüklük durumunu kontrol edeceğim.

Programın ekran çıktısı ;

Yukarıda if-else döngüsünü azda olsa öğrenmiş olduk bu örneğimizde ise farklı bir döngü türü olan while (esnasında) döngüsü ile program oluşturacağım. Bu programda kullanıcıdan 10 dan küçük olan bir sayı isteyeceğim ve bu sayıyı 10 olana kadar 1 arttıracağım. While programın 10 dan küçük oluncaya dek anlamına geliyor yani sayıyı 8 girdiğimizde 8 küçüktür 10 olduğunda diye okuyor ve döngüye tekrar baştan başlıyor bu işlem sayı 10 oluncaya dek devam ediyor .

Yukarıda sayı++ gibi bir terim kullandık bu aritmetik bir terimdir bu sayınin artırılmasını sağlar . Aritmetik terimlerden bir sonraki yazımda bahsedeceğim.

Programın çıktısı;

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir