Pazartesi Ocak 22nd, 2018

Microsoft Visual Studio Kurulumu Ve Yeni Proje Açılması

ile Ebubekir Sezer

Microsoft Visual Studio yazacağımız kodlara derleyip (compile) ve çalıştırmaya (run) sağlayan programdır. Microsoft Visual studio ile bir çok dilde kod yazmamızı sağlar.

İlk olarak Visual Studio’yu indermemiz gerekiyor indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Daha sonra bu kurulum dosyasını çalıştırın.Çalıştırdıktan sonra aşagıdaki gibi bir ekran karşınıza gelecek.

Bu ekrandan ne tür proje geliştirmek istiyorsanız onları seçin. Ben programı bilgsayarıma kurduğumda hepsini yükledim.Buradan windows, web ve bulut, mobil ve oyun başlıkları altında ne türden proje geliştirecekseniz size uygun olanı seçip indirin.

Azure : Bulut uygulaması geliştirmeyi düşünüyorsaniz indirmeniz gereken proje tiplerinden biri.

Unity : Oyun geliştirmenize yardımcı olacak programdır. 3D ve 2D oyunlar geliştirebilirsiniz

Java Script : Bu proje tipiyle mobil uygulamalar geliştirebilceksin.İOS, Android, UWP uygulamaları oluşturabileceksiniz.

.NET CORE : Bu proje tipiyle çoklu platform geliştirebileceksiniz.

C++ : Bu projeyle her türlü işlemleri yapabilirsiniz sadece hangi proje tipini açacagınıza karar verin.

Phyton : Phyton dilinde yazdıgınız kodlari derleyip çalıştırabilirsiniz.

ASP.NET : ASP.NET, ASP.NET Core, HTML/JavaScript ve Docker desteği içeren Kapsayıcıları kullanarak web uygulamaları oluşturun.

Hangi türde proje geliştireceginize karar verdikten sonra Microsoft Visual Studio’ dan yeni proje açmak isteyeceksiniz aşagıdaki adımları izleyerek kendinize yeni bir proje sayfası oluşturabilirsiniz. Yeni bir proje dosyası açmak için sırasıyla Yeni > Proje ye tıklayıp zaten karar veriş oldugunuz tipte projenizi açabilirsiniz veya klavyeden’ de bu işlemi kısaca yapabilirsiniz CTRL + SHİFT + N tuşlayarak.