Cuma Şubat 2nd, 2018

C Programlama Dili Döngüler 1

ile Ebubekir Sezer

C  ile bugun  döngüleri kullanarak 2 tane program yapacağım . Bu örnekleri Dev C++ veya Microsoft Visual Studio kullanarak yazabilirsiniz eger bu uygulamalardan herhangi birine sahip degilsiniz önceki konulara bakabilirsiniz.

İlk programda kullanıcıdan kullanıcıdan sayı alıp bu sayıların hangisinin daha büyük olduğunu veya hangisinin daha küçük olduğunu gösteren bir program yapacağım. Bu programı yaparken if – else döngüsünü kullanacağım. if (eğer) else(degilse) kullanarak sayıların büyüklük durumunu kontrol edeceğim.

#include<stdio.h>
int main()
{
int sayi1,sayi2;
printf("Ilk sayiyi giriniz:");
scanf("%d",&sayi1);
printf("Ikinci sayiyi giriniz:");
scanf("%d",&sayi2);
if(sayi1>sayi2)
{
printf("Ilk girdiginiz sayi daha buyuktur.");
}
else
{
printf("Ikınci girdiginiz sayi daha buyuktur.");
}
return 0;

Programın ekran çıktısı ;

Ilk sayiyi giriniz : 25
Ikinci sayiyi giriniz : 18
Ilk girdiginiz sayi daha buyuktur.

Yukarıda if-else döngüsünü azda olsa öğrenmiş olduk bu örneğimizde ise farklı bir döngü türü olan while (esnasında) döngüsü ile program oluşturacağım. Bu programda kullanıcıdan 10 dan küçük olan bir sayı isteyeceğim ve bu sayıyı 10 olana kadar 1 arttıracağım. While programın 10 dan küçük oluncaya dek anlamına geliyor yani sayıyı 8 girdiğimizde 8 küçüktür 10 olduğunda diye okuyor ve döngüye tekrar baştan başlıyor bu işlem sayı 10 oluncaya dek devam ediyor .

#include<stdio.h>
int main()
{
int sayi;
printf("Bir sayi giriniz (10 dan kucuk olsun) :");
scanf("%d",&sayi);
while(sayi<10)
{
printf("%d",sayi);
sayi++;
}
return 0;
}

Yukarıda sayı++ gibi bir terim kullandık bu aritmetik bir terimdir bu sayınin artırılmasını sağlar . Aritmetik terimlerden bir sonraki yazımda bahsedeceğim.

Programın çıktısı;

Bir sayi giriniz (10 dan kucuk olsun) : 6
6
7
8
9