Pazartesi Ağustos 10th, 2020

Kotlin – Döviz Uygulaması Part 1

ile Ebubekir Sezer

Selamlar, Kotlin de kendimi geliştirmeye çalışırken yaptığım projeleri sizler ile de paylaşmak istedim. İnternet API ararken herkesin şu sıralar akıllana gelebilecek bir döviz uygulaması yapmaya karar verdim. API’ a buradan erişebilirsiniz. Çok uzatmadan hemen nasıl yapmaya çalıştığımı anlatayım.

Android Studio üzerinden bir kotlin projesi oluşturdum ve daha sonra projede API’dan veriler indireceğim için Retrofit ve RxJava kütüphanelerini projeme ekledim.

Gerekli kütüphaneleri ekledikten sonra uygulamamda gerekli tasarımları çıkarmak istiyorum bu yüzden Adobe Xd kullanarak bir tasarım çıkardım ve daha sonra bunu uygulamaya başladım. Kotlin’de activityler kullanmak yerine HomeFragment adıbda bir fragment ekleyerek burada tasarımımı oluşturmaya başlıyorum. Bu fragment içerisinde uygulamamızın bir başlığı olacak ve alt kısımda bir RecyclerView aracılığı ile verileri liste şeklinde göstereceğiz.

 

Tasarımı bu şekilde oluşturduktan sonra Recycler view içerisinde her bir verinin nasıl gözükeceğini de tasarlamak istiyorum bunun için yuvarlak bir buton oluşturup ve içerisinde hangi para biriminde ise onun adını yazdıracağım ve yan tarafına da Euro’ya karşılık gelen değerini yazdıracağım. Tasarım şu şekilde olacak yani;

Tasarımımız bu şekilde oluşturuyoruz. Şu ana kadar herhangi bir veri çekmediğimiz için listemiz boş bir şekilde geliyor projeyi çalıştırdığımız zaman, bir sonra ki makalede verileri de çekerek uygulamamızı tamamlayacağız. Soru ve görüşlerinizi mail veya yorum olarak belirtirseniz sevinirim.